Jatka 55

Jatka jsou jedním z míst, na které bych se asi jen tak nedostala, pokud by nebylo opuštěné. A jsem opravdu ráda, že rozlehlé haly už nebyly v provozu. Představivost mi naprosto stačila k tomu, abych si uvědomila co se v jaké části odehrávalo.

Kamion převážející prasata byl přistavěn z jedné strany jatek. Prasata byla vyhnána do jednotlivých kojí, odkud se postupně přesouvaly na porážku. Nejprve bylo každé zvíře omámeno kleštěmi s elektrickým výbojem. Poté jim podřízli hrdla a nechali vytéct krev. Dále odstranili srst a očištěné je zavěsili na háky. V dalších částech jatek docházelo k porcování, odstranění orgánů a dalšímu omývání. Hotové produkty prošly kontrolou a po schválení byly uskladněny v mrazáku, kde čekaly na export.

Jatka byla postavena v roce 1955 a měla kapacitu 1 milion prasat ročně. Místní obyvatelé si stěžovali na hluk a zápach, proto byla na základě úředního rozkazu v roce 2017 uzavřena. V plánu je demolice, která proběhne v roce 2019. Společnost vlastnící jatka si s jejich zavřením nedělá těžkou hlavu. V jiné lokalitě postavili nový provoz a kapacitu zdvojnásobili na 2 milionů prasat ročně.