Kostel Blue Christ

Stojím pod vysokými klenbami a připadám si bezvýznamně jako pouhé zrnko prachu. Blue Christ je jedním z největších opuštěných kostelů, do kterého jsem se dosud podívala. Na pár minut zapomínám na starosti všedních dní a vnímám jen krásu kolem sebe. Kouzlo okamžiku ale nevydrží dlouho. Nejsme tu sami, kostel přilákal i další skupinky fotografů. Po chvíli si vzájemně překážíme a s přibývajícím počtem lidí se vytrácí jedinečná atmosféra opuštěného místa...

Kostel pochází z druhé poloviny 19. století. Nachází se na okraji průmyslového města a opuštěn je od konce 20. století. V té době odstranili část omítky, ale na plánovanou obnovu nikdy nedošlo. Společně s kostelem chátrá i vzácné vybavení – dřevěná kazatelna, oltář s vyřezávanými prvky a varhany. V roce 2015 si do kostela našli cestu zloději a zmizely ozdobné dřevořezby či píšťaly z varhan. Zlodějům odolal jen více než třímetrový modrý kříž umístěný vysoko nad zemí.

Přestože je to působivé místo, tak se zřejmě nejedná o nijak významnou památku. Nedají se dohledat téměř žádné informace, jako kdyby snad tenhle zapomenutý kostel neměl nikdy existovat.