Sklárna Saint Lambert

V roce 1826 vznikla společnost Val Saint Lambert zabývající se výrobou křišťálového skla. Sklárnu postavili na místě bývalého kláštera. Její umístění bylo dobře strategicky vymyšlené. V blízkosti se těžilo uhlí, které se využilo do pecí. Důležitá byla i blízkost řeky, po které se výrobky přepravovaly k zákazníkům.

Společnost se úspěšně rozvíjela a sklárna se rozrůstala. Pracovalo zde více než 5 000 zaměstnanců, kteří denně vyrobili kolem 120 000 jedinečných křišťálových výrobků. V místě výroby bylo postaveno přes 180 domů pro zaměstnance, škola, obchody a malá nemocnice. V roce 1894 tu vyrobili přes 2 metry vysokou vázu složenou z 82 dílů a hmotnosti 200 kilogramů. Vznikla pro pro světovou výstavu v Antverpách a nyní je vystavena v belgickém Musée du Verre.

Obě světové války se na chodu sklárny negativně podepsaly. Během 1. světové války se výroba úplně zastavila. Po válce sice byly práce obnoveny, ale sklárna přišla o nejdůležitější zákazníky a potýkala se s nízkými poptávkami. Během 2. světové války byly budovy silně bombardovány a to způsobilo velké škody. Poté sice došlo k přestavbě, ale finanční problémy byly stále vysoké. V 80. letech továrna téměř zkrachovala. Belgická vláda provoz zachránila nákupem mnoha akcií.

Křišťálové sklo této značky se proslavilo jako oficiální dodavatel pro bývalého belgického krále Alberta II. a stále vznikají nové výrobky. V současné době funguje více než 40 poboček po celém světě. Výroba se přesunula do nových prostor s větší kapacitou. Původní stavby tak nemají využití a pomalu chátrají.