Bobová dráha

Když začala výstavba bobové dráhy, plány byly velkolepé. Atrakce měla přilákat nejen české zákazníky, ale i zahraniční turisty. Alespoň tak si to představovali tři podnikatelé, kteří za projektem stojí. Jeden z nich, místní starosta, byl z projektu obzvlášť nadšený. Těšil se na spuštění dráhy a její vybudování vnímal jako velký přínos pro obec. Také věřil v ohromnou návštěvnost. Dokonce na projekt dostal dotace z Evropské unie v hodnotě desítek milionů korun.

Po otevření bobovky na návštěvníky čekala téměř kilometr dlouhá dráha, na které bylo možné projet zatáčky, „jumpy“ a dvojitou točnu nad rybníkem. Při plné rychlosti trvalo sjetí dráhy necelých 5 minut. K dispozici byly boby, které dokázaly svézt více jak 200 lidí za hodinu. Velkolepené plány ale brzo skončily a vystřídaly je dlouholeté spory.

Místní starosta prodal bovovou dráhu ve veřejné dražbě jedné společnosti. Tím byla porušeny podmínky dotace z evropských fondů. Prodej majetku financovaného z dotace je totiž po dobu 5 let zakázaný. Soud starostovi obstavil majetek, aby s ním nemohl nijak nakládat. Zároveň požadovali navrácení dotace.

O rok později se objevila zpráva, že stavební úřad udělal chybu při povolení a to vedlo k dalším problémům. Padl i návrh na odstranění dráhy. Navíc se jeden ze zakládajících podnikatelů dostal kvůli milionovým dluhům do insolvence. Tvrdí, že se stal obětí podvodu dalších dvou společníků. Nespokojenost se objevila i u některých dodavatelů. Jedním z nich je majitel firmy, který se s investory začal soudit, aby získal zpět své finance. Po více než 2 letech mu stále dlužili miliony za dodané technologie a montáž. Nakonec podal trestní oznámení, ale i to skončilo bezvýsledně.

Bobová dráha je bez návštěvníků, pomalu chátrá a některé části odvezli exekutoři. Stále se řeší, kdo je vlastně majitelem stavby. Nárok si dělá majitel firmy, který nedostal zaplaceno, místní starosta, který na dráhu získal dotaci, a také společnost, která ji koupila ve veřejné dražbě. Dráze navíc stále chybí řádné stavební povolení.

Teprve nedávno se situace kolem bobové dráhy pohnula. Po několikaletém vyšetřování celý případ skončil u soudu. Obvinění jsou dva lidé. Prvním z nich je bývalý starosta, kterému hrozí vězení za úvěrový podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie. Druhým stíhaným je pomocník, který rovněž uváděl nepravdivé údaje při sjednávání úvěrů. Zapletený případ by se tedy měl pomalu rozplétat. Jen majitel firmy, který stále nedostal zaplaceno, se i nadále soudí a dluh ani o 8 let později není vyřešený. Jak celý případ dopadne zatím není jasné. Bobová dráha stále stojí, ale nefunguje a chátrá.