Hotel Přehrada

Smutná ruina kazící břeh vodní nádrže, tak vnímala chátrající budovu většina místních. Přestože byl hotel kdysi hojně vyhledávaný, nakonec se z něj stala jen prázdná připomínka dávné slávy. A do dnešních dní nezbylo už vůbec nic, jen fotografie.

Stavba probíhala mezi roky 1972–77 v rámci akce Z (mezi další budovy, které byly v Brně v rámci akce Z postaveny, patří i smuteční síň v Židenicích). Akce Z byla v době komunismu oblíbená metoda jak ušetřit, jelikož šlo o bezplatnou práci vykonávanou zpravidla mimo pracovní dobu. Oficiálně šlo o dobrovolnou akci, ale ve skutečnosti to bylo trochu jinak. Účast byla dokumentována a s občany, kteří se odmítli zúčastnit, byly vedeny pohovory. Po dokončení stavby tu do roku 1989 fungovalo politicko-výchovné středisko Socialistického svazu mládeže, v rámci kterého se tu pořádaly různé rekreační a sportovní aktivity.

Po roce 1989 se vlastníkem stal soukromý majitel a prostory začaly fungoval jako hotel Přehrada s restaurací. Koncem 90. let však hotel zkrachoval a celý areál zůstal prázdný na pospas času. Majitel zmizel a nezůstal po něm ani žádný dohledatelný kontakt. Dokonce se ani nevědělo, zda ještě žije. V roce 2011 areál propadl do vlastnictví státu, jenže některé majetkové skutečnosti zůstaly nevyřešené a hotel proto nemohl být prodán ani pronajmut.

V roce 2015 se nesrovnalosti daly do pořádku a novým majitelem se stala společnost s velkými plány. Původní stavba hotelu byla v roce 2016 zdemolována, aby vznikl prostor pro nový a modernější hotel. V plánu je vybudovat prostor pro 39 pokojů, restauraci, bar, wellness se saunou a bazénem. Otevření nového hotelu bylo naplánované na rok 2019, ale plány se nakonec neuskutečnily. Ještě v roce 2022 je parcela, vzniklá po demolici původní stavby, prázdná.