Kostel sv. Norberta

Lavice jsou prázdné a plné pavučin. Již dlouho tu nikdo nebyl hledat spásu, upevňovat svoji víru nebo jen tiše rozjímat mezi krásně malovanými zdmi. Výzdoba i architektura kostela je míchanicí různých slohů. Původní stavba je románská a presbytář gotický, ale začátkem 18. století proběhla barokní přestavba. Zařízení kostela je také převážně barokní.

Kostel začal chátrat po roce 1945. Jeho stav však není městu ani místním obyvatelům lhostejný. Průběžně probíhají různé drobné záchranné práce, jako třeba oprava věže. Velké rekonstrukce se zatím odkládají, jelikož budou finančně náročné. Největším problémem je pronikání vody. Vlhkost se dostává do zdí, které následkem toho chátrají. V havarijním stavu jsou ale i krovy a střecha. Tak rozsáhlé opravy ale nelze uskutečnit bez dotací.

Kostel se několikrát stal terčem zlodějů. Aby zloději nic dalšího neukradli a také aby neměli důvod se do kostela vloupávat, bylo veškeré vzácné vybavení odvezeno. Kromě kostela chátrá i okolní hřbitov. Ze zdevastované zeleně vyniká pouze kříž nesoucí jméno Norbert.