Městské lázně Žižkov

Na první pohled je to jen další budova se zašedlou omítkou a oprýskanými zdmi. Jen málokoho by napadlo, jak moc je zajímavá svým příběhem. Má za sebou nejprve slavnou a poté i značně divokou historii.

Městské lázně byly postaveny v roce 1903 podle projektu architekta Jindřicha Motejla. V té době to byly nejmodernější a největší lázně v Praze. V přízemí byl bazén s kapacitou až pro 60 osob. Také tu byla parní lázeň a masáže. V podzemí se nacházely sauny. První poschodí bylo vyhrazené bohatým a váženým zákazníkům, kteří měli k dispozici bazén s prosklenou stěnou, salónek s menšími bazény a místnost s inhalací. V druhém patře se nacházelo 12 van s lázeňskými procedurami. Budova se rychle stala oblíbeným místem, které navštívil i císař František Josef I. při své návštěvě Prahy. Také získala ocenění na lázeňské výstavě v Belgii a zlatou medaili na výstavě Obchodní a živnostenské komory v roce 1908.

V roce 1984 zájem o lázně klesal, proto se prostory nechávaly k dispozici např. školám k výuce plavání. V 90. letech se zaměření lázní zásadně změnilo. Vznikl tu vznikl gay klub se striptýzem a travesti show. Právě to se na interiérech nejvíce podepsalo. Stavební úpravy původní architekturu znehodnotily. Bazén v přízemí byl předělán na taneční parket s barem, na stěnách se objevily pestrobarevné dekorace a vše bylo uzpůsobeno tak, aby se z kdysi vkusných lázní stal ráj divokého nevkusu. Ještě v roce 2006 tu fungoval klub, ve kterém hrály studentské kapely. Po roce 2007 byla budova uzavřena.

V současné době se připravují plány na rekonstrukci. Vznikne zde Dům tance a prostory se využijí pro taneční výuku a k pořádání kurzů. Pro veřejnost by mělo vzniknout wellness centrum, které by navazovalo na lázeňskou tradici. Podle plánu by měly být práce dokončeny do roku 2025.