Parní mlýn a pekárna Odkolek

„Od zrna až ke chlebu.“

 

Vyučený mlynář František Odkolek se oženil s dcerou majitele Sovových mlýnů. V polovině 19. století mlýny převzal a později je přestavěl na moderní provoz s pekárnou. Sídlili na Kampě a chleba pekli do doby, než roku 1896 provoz vyhořel. Rekonstrukce by vyšla na vysoké náklady a proto se František Odkolek rozhodl postavit nový a modernější areál ve Vysočanech. V té době byly ve Vysočanech levné pozemky a vedla tudy železnice, tedy ideální podmínky pro výstavbu. V roce 1913 tu začal fungovat mlýn a následně i velká pekárna. Také byla vystavěna administrativní budova.

V roce 1920 zde pracovalo 350 zaměstnanců. Několikrát za den přijížděly vlaky s obilím, které se dopravilo do sila, kde se promíchalo, čistilo a kartáčovalo. Poté z něj namleli mouku, která se následně uskladnila, nebo rovnou přesunula do sousední budovy – pekárny. Zde vznikalo těsto, které se vytvarovalo do bochníků a nechalo vykynout. Po vykynutí se každý bochník označil logem se zubatým kolem a písmeny FOV (František Odkolek Vysočany). Následně putovaly do pece. Kromě chleba tu vznikaly i rohlíky, housky, jemné pečivo nebo čokoláda.

Ve 30. letech 20. století byl Odkolek velkou značkou. V roce 1939 už měl 700 zaměstnanců, 26 pecí a 89 prodejen po Praze a středních Čechách. Z Vysočan každý den vyjížděla firemní auta s rozvozem pečiva do obchodů. V roce 1948 došlo k znárodnění. Pekárnu přijel osobně zabavit předseda vlády Klement Gottwald v doprovodu předsedy ústředního výboru KSČ Antonína Zápotockého a pražského primátora Václava Vacka.

V roce 1952 legendární značka Odkolek zanikla a byla nahrazena názvem „Pražské pekárny a mlýny“. Výroba se rozšiřovala a v letech 1975–1983 došlo k celkové rekonstrukci. Podnik ale už nebyl nikdy tak výnosný a pokusy o obnovování provozu byly neúspěšné. V roce 1990 se znovu objevila značka Odkolek. Výroba však neměla dlouhého trvání, o 4 roky později byl provoz ukončen a od roku 2005 je areál využíván jen jako sklady.

Roku 2017 odkoupila rozlehlý pozemek společnost Metrostav Development. Návrh na revitalizaci byl představen v roce 2019. Jeho cílem je co nejvíce využít potenciál dané lokality. Na začátku roku 2021 začaly demoliční práce a přípravy na výstavbu nových bytů. Z bývalého areálu bude zachována administrativní budova, která je dílem architekta Huberta Gessnera a spadá pod chráněné kulturní památky. Také zůstane historická fasáda bývalého mlýna směrem do ulice a tovární komín.