Vila Antonína Kally

V 80. letech 19. století vznikl malý obchod, který nabízel domácí nakládané sledě a uzené ryby. Jeho zakladatelem byl Antonín Kalla. Poptávka po zboží rostla a roku 1910 se z malého obchodu stala prosperující továrna. Výroba byla zaměřená na zpracování a konzervování mořských ryb. Firma se postupně rozšiřovala a stala se tak jednou z největších svého druhu ve střední Evropě.

Mořské ryby ze Švédska dodávali obchodníci z Hamburku pomocí železnice. V továrně se pak zpracovávaly na mnoho způsobů: v rosolu a marinádě, do rybích salátů nebo jako uzenáče a pečenáče. Továrna měla vlastní octárnu, 32 udících boxů a sklady na nakládanou zeleninu.

Žádná surovina nesměla přijít nazmar. Ani odpad po zpracování ryb se nevyhazoval. Voda, která zbyla po umytí ryb, se shromažďovala ve zvláštních nádobách. Sbíral se z ní tuk a ten se prodával k výrobě mýdel nebo jako hnojivo na pole. Rybí kosti se sušily a rozemílaly na rybí moučku. Odstřižky plechu, které zbyly po výrobě konzerv, se využívaly pro výrobu hraček, lžiček na zmrzlinu, korunkových uzávěrů na lahve, svícnů na vánoční stromky a dalších drobných výrobků. Z těch úplně nejmenších odstřižků se vyráběly háčky na pověšení vánočních ozdob.

Továrník Antonín Kalla se snažil, aby jeho firma nebyla závislá na žádných dalších dodavatelích. Proto v továrně zavedl výrobu dřevěných sudů, beden a plechových konzerv. Také tu měl vlastní tiskárnu s litografickou dílnou, vodní elektrárnu, truhlárnu, kovárnu, lakovnu a pilu. Před 1. světovou válkou tu bylo zaměstnáno přibližně 600 lidí. Rybí výrobky slavily úspěchy po celé Evropě a získaly mnoho ocenění.

V roce 1921, v důsledku poválečné krize, klesl počet zaměstnanců na pouhých 200 lidí. Přesto firma otevřela nové pobočky v Bohumíně a v rumunském Temešváru. V roce 1945 byla do továrny dosazena národní správa a firma byla o pár let později znárodněna. Značka KALLA zanikla a z továrny se stala pouhá součást národního podniku Rybena. To vedlo k pomalému úpadku. V roce 1956 se výroba zastavila a továrna byla uzavřena.

Prvorepubliková vila továrníka Antonína Kally se nachází v blízkosti továrny. Byla postavena roku 1910 společně s továrnou. Kromě bydlení tu bylo zázemí pro administrativu a úředníky. Vila je tvořena suterénem, přízemím, patrem, podkrovím a půdou. V centrální hale se dosud zachovalo dřevěné schodiště. Po znárodnění továrny byla zabavena i vila a začala chátrat. Vše, co mělo nějakou cenu, bylo odvezeno nebo skončilo ve sběru. Je skoro zázrak, že se dosud zachovaly alespoň nějaké původní prvky. V současné době byla vila několikrát na prodej a je po rekonstrukci.