Vila Rudolfa Hošny

„To je typická ukázka nekulturnosti zbohatlých vrstev po revoluci. Ty, na rozdíl od prvorepublikových, neměly žádné kulturní zázemí. Je to nejpustší kýč.“ 


– památkář Karel Doležel o Hošnově vile


Za bránou s motýlem vede vyšlapaná cestička v zarostlé zahradě, která nás vede až ke dveřím zničené vily. Kdysi měla být symbolem luxusu a okázalého životního stylu, ale stala se jen rozpadlou vzpomínkou na brněnského podnikatele Rudolfa Hošny. Ten proslul především v 90. letech. Z chudého kulisáka se stal králem textilu poté, co založil obchod Monako (Móda na koleně). Brzy se před obchodem začaly tvořit nekonečné fronty. Prodejem oblečení z kovodžínoviny, které se stalo módním hitem, vydělal své první miliony.

Později si Rudolf Hošna pořídil agenturu Pragokoncert a tak poznal mnoho tehdejších hvězd showbusinessu. Založil hudební kluby a vrhnul se i na filmy. V roce 1992 byl producentem komedie Trhala fialky dynamitem. Nakonec se ale zadlužil a kluby začal rozprodávat. Za mříže ho dostal obchod s auty, při kterém se dopustil zpronevěry. Prodal 130 aut v hodnotě 25 milionů korun, které ale nikdy nevlastnil a výrobci za ně nezaplatil. Vydělané peníze použil na umoření dluhů. Za podvod byl v roce 2007 odsouzen k 8 letům vězení. Po odsezení poloviny trestu byl podmínečně propuštěn a usídlil se v Bratislavě. Do Česka se již nevrátil a o vilu neměl zájem.

Na místě vily původně stála secesní německá škola z roku 1905. Poté se z ní roku 1914 stala výletní restaurace Am Schutzberg. V 80. letech 20. století sloužila jako internát stavebního učiliště. Počátkem 90. let 20. století budovu koupil Rudolf Hošna a provedl přestavbu na obytnou vilu. Uvnitř chtěl mít vše, co považoval za známku luxusu: točité schody přes tři podlaží, leptaná skla imitující secesi, různé sochy, vířivku a vnitřní bazén. Vila svým stylem spadala pod označení podnikatelské baroko, které se vyznačuje okázalostí bez špetky vkusu.

V roce 2009 se vila v rámci trestních řízení a soudních sporů dostala do exekučního zabavení, začala chátrat a stala se oblíbeným cílem vandalů a zlodějů. Zmizely kovové části jako radiátory, kohoutky nebo zábradlí. Z počmáraných zdí byly vytrhané kabely a všechna okna skončila rozbitá. Z vily se stala ruina, která byla dlouho na prodej za 25 milionů korun. Jenže nakonec vyhořela a cena tak výrazně klesla.

Původně byla v plánu přestavba za několik desítek milionů korun. Budova měla sloužila jako sídlo jedné nebo více firem a opravy měly začít v roce 2020. Nakonec vše dopadlo jinak a začátkem roku 2022 se objevily první záběry z demolice. Tím zanikla i poslední vzpomínka na Rudolfa Hošnu a jeho devadesátkové podnikání s rychlým vzestupem a následným pádem.

 

Plakát Hošnova obchodu Monako, náhodně objeven na jiné lokaci.