Vila továrníka W.

Konec 19. století a začátek 20. století byly zlatou érou textilního průmyslu. Z menších mechanických tkalcoven se stávaly velké továrny. Největší zisky přinesla 1. světová válka, kdy se pracovalo pro armádní zakázky. Naopak 2. světová válka většinu továrníků zlikvidovala nebo donutila emigrovat do zahraničí. Kdo zvládl po válce obnovit výrobu, tak se nakonec dočkal znárodnění. Krásné vily, která patřily k továrním areálům, byly také odebrány ve prospěch státu. Některé se dočkaly jiného využití, ale většina z nich začala chátrat.

Továrník W. vystudoval tkalcovskou školu a poté nechal postavit moderní mechanickou tkalcovnu na výrobu lněného zboží. Z velkých zisků, ze zakázek pro armádu během 1. světové války, nechal postavit honosnou vilu a obytné domy pro dělníky. Výstavba vily stála několik milionů Kčs.

Vila stojí blízko textilní továrny uprostřed parku s mnoha vzácnými dřevinami a protékající říčkou. Přáním pana továrníka byla moderně zařízená prostorná vila s historizujícícm romantickým vzhledem. Nejvýraznější je stupňovaný štít, ochozy se sloupkovými arkádami a kamenné bosáže. Terasa je ohraničena cimbuřím a je ze všech stran přístupná po dekorativním schodišti. Při vstupu do vily se nejprve vešlo do předsíně. Odstud se dalo jít do haly nebo do pánského pokoje. Prostorná jídelna byla spojená s terasou. Z kuchyně byl přístup do přípravny jídel a spíže. Z haly vedly schody do mezipatra s balkónem a pak dál do prvního patra. Zde se nacházela ložnice a pokoje pro děti. V podkroví byly pokoje pro služebnictvo, do kterých se dalo jít vedlejším schodištěm, aby se nepotkávali s hosty. Obytné části směřují do zahrady.

Bohužel stav, do kterého se zanedbaná vila dostala, je velmi smutný. Několikrát byla vykradená, střechou zatéká voda, stropy se propadají a z unikátních interiérů se skoro nic nedochovalo. V současné době se několikrát hovořilo o rekonstrukci a občas se objevily různé změny, ať už na samotné vile, nebo na přilehlé zahradě. Ale zatím žádné výrazné práce neproběhly a vila zůstává prázdná.