Zámek Antonín

Koukám na svět za špinavým sklem, přes které se táhne veliká prasklina. Okno nabízí pohled do neudržovaného dvora plného rozpadlých budov. Není těžké odhadnout, že od druhé poloviny 20. století zde byl státní statek. Zámek neobklopuje krásná zahrada či park, ale bahniště rozryté zemědělskými stroji. Nejen zbytky přilehlých hospodářských budov, ale i samotný zámek je ve špatném stavu. Do obou jednopatrových křídel zámku zatéká a schodiště na terasu už má nejlepší léta za sebou. Kromě chybějících spodních schodů se i ty ostatní uvolňují a brzy se sesypou.

Základem stavby byla tvrz ze 14. století, která byla začátkem 18. století přestavěna na malý zámeček. Vytvořilo se tak pozdně barokní zázemí pro hrabata. Současnou podobu nese zámek teprve od začátku 20. století. Tehdy prošel důkladnou rekonstrukcí, jejíž součástí byla i přestavba do neobarokního slohu. Barokní prvky se v interiéru často opakují. K vidění jsou krásné štuky nebo zdobné dekorace kolem oken a dveří. Nejvíce ale zaujme hala se schodištěm, které je lemováno zábradlím a propojuje patro zámku s přízemím. Nad ním je umístěna ornamentální rozeta, okolo které je provizorně opravený strop se zbytky oloupané omítky. Patro pod schodištěm je neseno čtyřmi mohutnými sloupy, které jsou naproti hlavními vchodu. V době, kdy hlavní vchod nebyl natrvalo uzamčen, bývaly sloupy a schodiště prvními částmi zámku, které dokázaly ohromit příchozí návštěvníky.

Přestože není zámek nijak rozlehlý, tak jsou jednotlivé místnosti poměrně prostorné. Všechno vybavení je již dávno vyklizené. Jednotlivé pokoje nabízí pouze holé zdi a prázdné chodby hlasitě odráží zvuk kroků. Špatný technický stav se projevuje v celé budově. Statické poruchy postihly zdiva, krovy, stropy i podlahy. Zámek se rozpadá od roku 1990 – tehdy byl opuštěn a dodnes intenzivně chátrá.

Zbývá poslední ohlédnutí. Za krásným průčelím, částečně skrytým za vzrostlou vrbou, vykukuje šestiboká věžička se zvonovou bání. Až mě sem příště cesty zavedou, tak třeba, s trochou štěstí, už bude zámek opraven...