Památník revoluce lidu Moslaviny

Nepřehlédnutelný památník stojí na strmém kopci, odkud je výhled na okolní přírodu. Tento betonový obr v brutalistním stylu měří 10 metrů na výšku a je 20 metrů široký. Stavba památníku začala v roce 1965 a dokončena byla o 2 roky později. Slavnostního odhalení se stalo významnou událostí. Sešly se zde stovky lidí a významných osobností. Přítomen byl i Josip Broz Tito, prezident Socialistické federativní republiky Jugoslávie.

Autorem památníku je sochař Dušan Džamonja. Je to abstraktní plastika, která ale ukrývá mnoho symboliky. Střed památníku z hliníkových prvků ve tvaru koule má připomínat jádro Země nebo planetu Slunce, ze které se do stran rozbíhají křídla jako symbol volnosti a svobody. Tato „křídla vítězství“, jak je nazývá autor, mají překonávat smrt a porážku. Zajímavostí je, že křídla jsou asymetrická, jedno má dva okraje a druhé má tři. Tato nerovnováha má vyvolat pocit dynamiky, jako kdyby byla křídla v pohybu.


Památník připomíná události z roku 1941, kdy se zde odehrálo povstání komunistických partyzánů proti chorvatským fašistům. Ostatky vojáků se nachází ve společných hrobkách, která jsou tvořené hliněnými kopci lemujícími přístupovou cestu k památníku. Uprostřed portálovitého oblouku, kde cesta k památníku začíná, je bronzová pamětní deska s rytým nápisem: Zde je pohřbeno 900 vojáků z oblasti Moslaviny, kteří obětovali své životy za svobodu a nezávislost našeho národa během boje za národní osvobození od roku 1941 do roku 1945.

Za dob Jugoslávie byl památník oblíbeným kulturním a turistickým cílem. V plánu bylo rozšíření okolního prostoru a vytvoření parku. Po roce 1990 však zůstal zapomenutý a vzpomínkové akce se zde konají jen výjimečně.