Vila Garzelli

„Umění smývá z duše prach každodennosti.“

— Pablo Picasso


Nenápadný dům, stojící uprostřed neudržované zahrady, ukrývá příběh jednoho talentovaného umělce. Některá jeho díla dosud zdobí zničené interiéry. Jsou to strukturované trojrozměrné koláže z kousků dřeva nebo papíru. Za svoji práci dostal různá ocenění a diplomy.

Samotný dům je odrazem duše majitele. A jelikož byl majitel umělec, tak se i dům stal uměleckým dílem. Interiéry jsou originálně řešené a působí atypicky. Je možné, že si majitel sám stavbu navrhl, nebo ji svěřil do rukou architekta. Zajímavou částí je prosklená chodba spojující dvě části domu. Atmosféru pokojů dokreslují prostorové krby. Také tu fungovalo mnoho technických vychytávek, jako třeba venkovní výtah, kterým si umělec vozil materiál do své pracovny.

V jedné z horních místností nás překvapuje model železnice. Koleje zaplňují téměř celou místnost. Krajina i budovy jsou zpracované do nejmenších detailů. Jen je škoda, že po kolejích se už vlaky nerozjedou. Ovládací pult je zničený a některé části modelu se už také rozpadají.