Hotel Deluxe

Hotel nejprve obhlížíme zvenku. Míjíme vyhořelou část, ke které se napojuje modernější přístavba. Vypadá nepřístupně, rozbitá okna jsou vysoko a dveře zabezpečené. Až z druhé strany, co nejdál od lidí, se nám daří nenápadně zmizet za plotem. Prolézáme vzrostlými keři na zahradu s otlučenou kašnou a míříme k polorozbořené části. Na první pohled nepřitažlivá stavba zřejmě dokázala odradit mnoho zlodějů, jelikož zachovalost interiéru nás ohromila.

Nejdříve se jdu podívat do vyhořelé části. Horní patra prohořela úplně a nic z nich nezbylo. K radosti mi ale bohatě stačí přízemí a první patro, ve kterých se zachovalo původní vybavení. Následky požáru, který vypuknul v roce 2008 kvůli technické závadě, jsou ale stále patrné – vše se rozkládá pod vrstvou prachu, omítky a všudypřítomné vlhkosti, kterou by snad nedokázaly vysušit ani horké sluneční dny. Restaurace, konferenční sál, ale i pokoje zůstaly tak, jak je majitel a hosté opustili.

Naprostým protikladem vyhořelé části je moderní přístavba, do které se plameny nedostaly. Zřejmě proto vůbec nepůsobí opuštěně a mám pocit, že každou chvíli musím narazit na hosty u baru nebo je vyrušit ze hry u kulečníkového stolu. Proč se vlastně o hotel nikdo nezajímá? Snaha poskládat dohromady příběh se mi nedaří a tak hotel zůstává opředený závojem nejasností. Veškeré stopy končí u informace, že majitel žije za hranicemi, kde se skrývá před zákonem. Nejspíš má i dluhy, jelikož se následky požáru vyšplhaly do desítek milionů.

Přestože z větší části vypadá neopuštěně, tak si bývalý tří-hvězdičkový hotel už nikdy své hosty nenajde. Několik měsíců po naší návštěvě znovu vyhořel a rekonstrukce by se nevyplatila. Proto začaly demoliční práce. Požár byl s největší pravděpodobností založený úmyslně, aby se dal využít dobře situovaný pozemek. A tak je větší část hotelu srovnána se zemí a to, co zbylo, je postupně odnášeno zloději. Jestli hotel nahradí jiná stavba je jen otázkou času.