Hotel Max Niklas

Opuštěný hotel je ukrytý pod hromadami sněhu a těžko se odhaduje, kudy k němu vede cesta. A tak nezbývá, než jít naslepo. První z nás vytváří v čerstvě napadaných závějích stopy, které jsou místy hluboké až po kolena. Ostatní se do vyšlapaných kráterů snaží co nejpřesněji trefit. Jdeme v řadě za sebou a hledáme co nejkratší cestu k rozbitému oknu v prvním patře.

V jedné malé obci v Krušných horách je roku 1905 postaveno sanatorium Kaiserhof, ze kterého se po 2. světové válce stává zotavovna Ferienheim Max Niklas, určená pro rekreanty FDGB (Svobodného německého odborového svazu). Horská lokalita je oblíbenou odpočinkovou destinací, v létě tu probíhá pěší turistika a v zimě lyžování.

O pár let později vlastní budovu nový majitel, který mění název na Frienhotel Sachsenhof. Avšak hotel prý nebyl nikdy otevřen. Roku 1992 jsou ukončeny veškeré snahy o otevření a hledá se vhodný investor. Zájemci přichází s novými nápady, kromě hotelu by tu mohl být například pečovatelský dům. Jenže pokaždé jsou plány finančně náročné a investoři z nabídky vycouvají.

Když hotel procházíme, všímáme si velmi špatného technického stavu. Chátrání je patrné především ve vyšších patrech. V některých pokojích části stropu leží na podlaze, která se pod našimi kroky prohýbá. Opravy by byly náročné a proto padlo rozhodnutí o demolici. Demolice hotelu, včetně přilehlé budovy pro zaměstnance a lyžárny, proběhla v průběhu roku 2016.