Vesnická škola

„Dzisiaj uczniem, jutro Gagarinem.“

„Dnes student, zítra Gagarin.“

Malá vesnická škola byla postavena v 60. letech minulého století v tehdejší Polské lidové republice, tedy v době komunistické éry. Chodily jsem děti od I.–VIII. ročníku. Postupem času se snižoval počet malých škol a také ubýval počet žáků. V posledním roce provozu sem chodily děti už jen od I.–III. ročníku.

Školu uzavřeli v roce 2003 s tím, že v lednu roku 2004 bude opět uvedena do provozu. To se však nestalo. Po roce 2007 proběhly různé pokusy jak budovu využít, jednou z možností bylo vytvoření komunitního centra nebo levné ubytovny. Ani jeden z plánů se neuskutečnil.

Procházet se prázdnými chodbami a nahlížet do jednotlivých tříd ve mně vzbuzovalo vzpomínky na školní léta. Na tu bezstarostnost dětství, jistotu domova a bláznivá kamarádství, co obvykle doprovázely poznámky v žákovské knížce. Obavy ze zkoušení, testů a diktátů, ale i radost z konce roku a začátku dobrodružného léta. Po prázdninách se opět lavice zaplnily a všichni byli plní nových zážitků. Jen tahle škola už děti nikdy nepřivítá...