Město Pripjať 1/4
Pozor, pozor! Vážení soudruzi!
Rada města lidových poslanců oznamuje, že v Pripjati došlo vlivem havárie v černobylské jaderné elektrárně k neuspokojivé radiační situaci. Vojenské, stranické i vládní orgány již přijaly nezbytná bezpečnostní opatření. Vzhledem k zajištění naprosté bezpečnosti obyvatel, především dětí, je ale nutná dočasná evakuace obyvatel Pripjati a okolních vesnic v Kyjevské oblasti.
Za tímto účelem budou dnes 27. dubna 1986 od 14.00 přistaveny u každého bytového domu autobusy v doprovodu policistů a zástupců výkonného výboru. Doporučuje se vzít s sebou nutné doklady a jedno zavazadlo. Vedoucí podniků a institucí zůstávají s určenými pracovníky na místě, aby bylo zajištěno řádné fungování města. Všechny domy budou po celou dobu evakuace chráněny policisty.
Soudruzi, vy, kteří dočasně opouštíte své domovy, nezapomeňte, prosím, zavřít okna, vypnout elektrické a plynové spotřebiče a zavřít vodní kohoutky.
Prosím, zůstaňte během evakuace v klidu.
Město Pripjať bylo vybudováno pro zaměstnance nedaleké Černobylské jaderné elektrárny a jejich rodiny. Statut města získala Pripjať v roce 1979 a kapacita byla až pro 50 000 obyvatel. Největším lákadlem se stala vidina zaměstnání v nedaleké elektrárně a tím tím i získání vyššího platu a vlastního bydlení, na které v té době dosáhl jen málokdo.
Město Pripjať se stalo jednou z nejvíce zasažených oblastí při výbuchu černobylské elektrárny. Soudruzi se dlouho snažili zakrýt skutečný vážný stav této události a proto evakuace města proběhla až o den později. Dne 27. dubna 1986 se z kdysi živého místa stalo město duchů.
Bazén Lazurnyj
Jedním z ikonických míst je plavecký bazén Lazurnyj, známý také pod názvem Azure. Bylo zde 5 nízkých skokanských můstků a velká skokanská věž s dvěmi úrovněmi. Součástí budovy byla také tělocvična, kde se daly hrát různé míčové a sportovní hry. Zajímavostí je, že po katastrofě zůstal bazén dalších několik let otevřen. Využívali ho pracovníci černobylské elektrárny, likvidátoři a další zaměstnanci, pracující v zóně. Bazén byl funkční až do roku 1998. Poté byl bazén po neúspěšné hygienické prohlídce definitivně opuštěn.
Pošta
Pošta se nachází nedaleko centra města a bývala důležitým komunikačním uzlem v době, kdy posílání dopisů a volání z telefonních budek bylo nejčastejším způsobem udržování vztahů na dálku. Dodnes tu zůstaly staré pohlednice rozházené na podlaze i staré telefonní budky. Největším lákadlem ale zůstává ikonická velká nástěnná malba. Je na ní vyobrazen kosmonaut a žena. Nejspíš mají symbolizovat propojení běžných obyvatel s věděckými a socialistickými úspěchy.
Hotel Polesí
Hotel Polissya, nebo-li Polesí, je jednou z nejvyšších a nejvýraznějších budov na centrálním Leninově náměstí v Pripjati. Vznikl v polovině 70. let a sloužil jako luxusní hotel pro komunistické funkcionáře a zahraniční delegace navštěvující Černobylskou jadernou elektrárnu. Po havárii tu byli ubytováni jaderní inženýři z celého SSSR, kteří přijeli pozorovat katastrofu a vyhodnotit její dopad na okolí. Také tu bydleli likvidátoři odstraňující následky výbuchu. Jelikož byl ze střechy přímý výhled na kouřící reaktor č. 4, používali ji vojenští pozorovatelé ke koordinaci letů vrtulníků. Z této výšky řídili piloty, kteří do aktivní zóny shazovali tuny písku, olova a kyseliny borité, aby zastavili požár.
Kulturní dům Energetik
Společně s hotelem Polesí, který se nachází hned vedle, vytváří kulturní dům Energetik zajímavý architektonický soubor budov. Také vznikl v 70. letech 20. století. Součástí budovy byl obchodní dům, restaurace, lékárna, obchod s potravinami, tělocvična a sál pro konání kulturních akcí, jako bylo kino, divadlo, koncerty, taneční zábavy a různá zasedání. Také tu bývala knihovna a diskotéka s názvem Edison-2 (Эдисон-2). Energetik byl také sídlem místní rozhlasové stanice. Budova sloužila nejen jako místo pro zábavu, ale také k politickým účelům. Sovětská vláda využívala prostory k šíření komunistických myšlenek. Mramorové zdi zdobily obrovské propagandistické plakáty a transparenty, které občanům připomínaly budovatelské cíle státu. Dodnes tu zůstaly staré plakáty a malované zdi, které oslavovaly úspěchy sovětského lidu.
Zábavní park
V Pripjati se kromě postapokalyptických paneláků nachází další zajímavé části. Jednou z nich je zábavní park s rozpadlými atrakcemi. Na pospas času tu zůstal autodrom se zničenými autíčky a také velké ruské kolo, které je vysoké 26 metrů. To z něj dodnes tvoří dominantu celé Pripjati. Zábavní park měl být slavnostně otevřen 1. května 1986 k oslavám prvního máje. K tomu však nikdy nedošlo, jelikož havárie elektrárny se stala necelý týden předtím.
Stadion Avangard
Sport byl významnou součástí každodenního života v Pripjati. Místní fotbalový tým se jmenoval FC Stroitel Pripyat, což znamenalo Stavitelé. Mužstvo v roce 1981 vyhrálo amatérské mistrovství Kyjevské oblasti a jak tým rostl, staré hřiště na okraji města přestávalo stačit. Proto město schválilo stavbu stadionu Avangard přímo v centru Pripjati s kapacitou pro 5 000 fanoušků. Stadion měl být místní chloubou, ale nikdy se na něm nekonal jediný zápas. Slavnostní otevření mělo proběhnout 1. května 1986. Stejně jako u zábavního parku k němu nikdy nedošlo. Po havárii se velká rozloha stadionu začala využívat jako přistávací plocha pro vrtulníky a později tu vznikla meteorologická stanice pro monitorování hladiny radiace ve vzduchu.
Fotografie podléhají autorským právům a nesmí být jakkoliv použity bez souhlasu autora a bez uvedení odkazu www.opustenamista.cz



































































































