Město Pripjať 3/4
Střední škola
Školy a školky jsou nedílnou součástí Pripjati. Jelikož zde žilo opravdu hodně rodin, bylo ve městě i spousty dětí. Jednou z místních škol je i tato velká budova, která se nacházela na Kurčatovově ulici. Uvnitř se stále dochvaly specializované učebny pro chemii, fyziku, hudební výchovu a tělocvik. Stěny pokrývají sovětské plakáty, které povzbuzovaly děti k pilnému studiu.
Továrna Jupiter
Na okraji města Pripjať vznikla továrna Jupiter, která se po černobylské elektrárně stala druhým největším zaměstnavatelem v okolí. Byla otevřena v roce 1980 a měla tři části: administrativní, výrobní a pomocnou. Administrativní část měla 7 pater, 3 výtahy, prostorné chodby a zvukotěsné místnosti pro testování přístrojů. S výrobní částí, která měla pouze tři patra, byla propojena chodbou v úrovni prvního patra. V celé továrně pracovalo 3500 zaměstanců, z nichž většina byla vysokoškolsky vzdělaná. Na to, že se tu oficiálně měla vyrábět pouze domácí elektronika a elektronické součástky do domácích spotřebičů, měli zaměstnanci až moc vysokou úroveň vzdělání. Důvod byl jednoduchý. Jupiter sloužil jako tajné centrum pro vojenský výzkum a robotiku. V utajení se zde vyráběly součástky pro vojenský průmysl, v laboratořích se testovaly nové materiály a v oddělení robotiky se vyvíjely různé systémy. Také tu probíhal vývoj nejmodernějších počítačů pro vojenské účely a průzkum vesmíru. Vše probíhalo s podporou vlády pod názvem Изделие № – v překladu Produkt X. Běžným lidem byl vstup do továrny přísně zakázán a zaměstnanci o tom, co skutečně dělají, nesměli nikde mluvit. Továrna byla obehnána betonovou zdí s ostnatým drátem a dovnitř se dalo dostat jen přes kontrolní stanoviště. Po černobylské havárii nebyla továrna uzavřena a část zaměstnanců se vrátila. Z Jupiteru se stal specializovaný podnik Specatom, ve kterém vznikly laboratoře pro vývoj technologií k odstraňování radiace, testování dekontaminačních technik a vyvíjení měřících dozimetrických přístrojů. Také tu vznikly návrhy dílů pro výrobu prvního sarkofágu. Továrna fungovala až do roku 1996 (někdy se uvádí rok 1997) a dnes je opuštěná.
Výhled z továrny Jupiter
V továrně se nám povedlo podívat se i na třechu, odkud byl výhled nejen na samotnou továrnu, ale i na okolí. Nabídl se nám tak další výhled na Pripjať z trochu jiného úhlu, než jaký byl z 16 patrového paneláku. I odsud bylo dobře vidět, jak moc blízko se černobylská elektrárna nachází.
Fotografie podléhají autorským právům a nesmí být jakkoliv použity bez souhlasu autora a bez uvedení odkazu www.opustenamista.cz

































































































