Město Pripjať 4/4
Škola
Další ze škol je zajímavá především jídelnou. Na zemi tu zůstaly nahromaděny stovky plynových masek. Jsou připomínkou cvičení, která musely děti provádět. Přestože budova chátrá, také tu zůstalo mnoho původního vybavení, jako jsou lavice nebo učebnice.
Hudební škola
Hudební škola nás zaujala ještě dříve, než jsme se podívali dovnitř. Exteriér zdobí krásná mozaika, která nese název Hudba a vytvořil ji Ivan Lytovčenko v roce 1976. K výrobě použil speciální druh ručně broušeného skla, do kterého byly navíc přimíchané oxidy kovů, což vytvořilo velmi jasné barvy. Lytovčenko se obával, že jeho dílo bude po havárii a evakuaci města navždy zapomenuto. Zemřel v roce 1996 aniž by tušil, že se tisíce lidí nakonec vrátí a jeho dílo bude i nadále navštěvováno. Samotná hudební škola bývala centrem umění a talentovaných žáků, kteří zde cvičili zpěv a hru na hudební nástroje. Také tu byl velký sál pro koncerty žáků a jejich promoce. Dodnes tu na podiu zůstal starý klavír, jako tichá pocta všem místním umělcům.
Policejní a hasičská stanice
Policejní stanice byla v době havárie téměř nová, otevřena teprve v roce 1985. Byla to velká budova s kancelářemi a několika vazebními celami. V suterénu bývala střelnice. Přestože byla Pripjať bezpečným a vzorovým městem, policie se někdy musela vypořádat s drobnými trestnými činy, jako byly rvačky nebo dopravní nehody. Odsouzení čekali v místních celách na soud v Kyjevě. Hasičské stanice byla opodál a pracovalo tu 40 mužů. V noci 26. dubna 1986 to byli právě oni, kdo se jako první ocitli u hořícího reaktoru a bez jakéhokoli speciálního vybavení se snažili zabránit šíření plamenů. Během několika minut jim radiace způsobila velká poranění, přesto pokračovali v práci na záchraně elektrárny. V noci byli poblíž elektrárny ve službě také dva policisté, kteří viděli výbuch. Stejně jako hasiči byli téměř okamžitě vystaveni obrovskému množství radiace. Hasiči i tito policisté byli posláni do speciální nemocnice v Moskvě. Někteří z nich zemřeli během několika týdnů, ostatní později.
Kavárna Pripjať
Kavárna Pripjať (Cafe Pripyat) se nachází nedaleko centra města na břehu stejnojmenného jezera. Návštěvníci sem chodili především relaxovat, užívat si klid a přátelská setkání. Také tu mohli čekat na místní lodě Raketa a Meteor, které se plavily po řece. Kavárna měla přezdívku Miska, jelikož měla výraznou venkovní terasu v půlkulatém tvaru. V létě se tak dalo sedět na terase a nebo na vyhlídkové plošině na střeše kavárny. Kavárna byla oblíbená i v zimních měsících, kdy jezero zamrzlo a dalo se na něm bruslit. Po havárii zůstala kavárna prázdná a vybavení se téměř nedochovalo. Přesto je často označována za jednu z nejkrásnějších staveb uzavřené zóny, jelikož tu zůstaly skleněné vitráže (bohužel také značně poškozené). Prosklené stěny umožňovaly výhled na vodu a barevné vitráže sahaly od podlahy až po strop.
Nákladní přístav
Přístav se nachází na břehu jezera Janovský záton a kdysi sloužil k výstavbě města i jaderné elektrárny. Vozily se sem těžké materiály potřebné pro výstavbu reaktorů a mohutné jeřáby, vysoké 30 metrů, dokázaly zvednout až 12,5 tuny. Po havárii sloužily k vykládání materiálů, které pomáhly s likvidací následků. Především tu probíhalo vykládání suchého betonu a dalších komponentů pro stavbu prvního sarkofágu nad zničeným reaktorem. Tato masivní skořepina byla navržena tak, aby zachytila 200 tun radioaktivní lávy a nebezpečného prachu. Dělníci také použili jeřáby ke stavbě přehrady. Tato bariéra oddělovala jezero od řeky Pripjať, aby zabránila šíření radiace do vodního systému. Nyní jsou všechny jeřáby ve velmi špatném stavu a přístav už dávno neplní svoji původní funkci.
Fotografie podléhají autorským právům a nesmí být jakkoliv použity bez souhlasu autora a bez uvedení odkazu www.opustenamista.cz




























































