Radar Duga

Radar Duga, známý také jako Oko Moskvy nebo Ruský datel, je obrovská ocelová konstrukce uprostřed lesů černobylské zóny. Měří přibližně 150 metrů na výšku a 700 metrů na délku. Stavba začala v roce 1970 a byla dokončena v roce 1976. Součástí stavby bylo i malé město pro vojáky a jejich rodiny pojmenováno Černobyl-2. Okolní husté lesy pomáhaly zakrýt stavbu a místo na mapách bylo značeno jako opuštěný letní tábor.

Radar vznikl v době, kdy Sověti začali vyvíjet systémy schopné detekovat mezikontinentální balistické rakety. Potřeba včasného varování byla zásadní, jelikož výpočty sovětských vojenských specialistů zjistily, že americká raketa by zasáhla SSSR za méně než jednu hodinu od vypuštění. Hlavním účelem radaru tedy bylo detekovat a sledovat příchozí mezikontinentální balistické rakety (ICBM) vypuštěné z USA, čímž by Sovětský svaz získal včasné varování v případě jaderného útoku.

Radar byl velmi silný a vysílal v krátkovlnných rozhlasových pásmech. Což způsobovalo, že se zvuk objevoval bez varování a zněl jako ostré hlasité opakující se klepání v 10 Hz, což vedlo k vytvoření přezdívky Ruský Datel. Tyto náhodné vstupy do běžných frekvencí narušovaly vysílání rádií, letectví i další oblasti a vyústily v tisíce stížností v mnoha zemích po celém světě. Tím se také radar prozradil a jeho utajení tak bylo zbytečné.

Po havárii v černobylské elektrárně byl radar vyřazen z provozu a Černobyl-2 evakuován. Předpokládalo se, že po dekontaminaci by se vojáci mohli vrátit a pokračovat v práci, což se už nestalo.

V současné době se dá domluvit prohlídka radaru, avšak je zakázáno na něj lézt. Kostrukce je velmi nestabilní a nemá žádné bezpečnostní prvky. To se potvrdilo i v roce 2017, kdy neodhadl svoje síly 33 letý Dmitrij Škinděr z Běloruska, který se rozhodl zákaz porušit a na radar vylézt. Spadl z 15 metrové výšky a byl na místě mrtvý. Opustil tak manželku s třemi dětmi. Společně s ním byli v zóně další dva muži, také nelegálně. Proto je za porušení nepovoleného vstupu do zóny a porušení radiační bezpečnosti čekala velká pokuta a následně vyhoštění z Ukrajiny.